Výstava sukulentů v Brně se blíží
Skleníky Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně v září znovu po roce přivítají výstavu sukulentů (včetně kaktusů), tilandsií a dalších exotických rostlin. Tentokrát potrvá od 12. do 19. září, vždy od 9:00 do 17:30. Záměrem pořadatelů je představit sukulentní rostliny z nejrůznějších koutů světa v jejich tvarové rozmanitosti a překvapivé mnohotvárnosti.
Větší prostor letos vystavovatelé věnují sukulentům pocházejícím z jihu Afriky, vystaveny budou i různé kaudexní a kaudiciformní rostliny včetně druhů vhodných pro tvarování ve stylu bonsají. Jde o velmi rozsáhlou a rozmanitou skupinu rostlin, která je mezi sběrateli a pěstiteli oblíbená. Také letos si návštěvníci mohou prohlédnout například unikátní kolekci různých druhů stapéliovitých rostlin Pavla Hanáčka, dále ukázky ze sbírek Jana Glosera (rod Conophytum), Borise Vrškového, Pavla Heřtuse, Zdeňka Ježka (epifyty), P. Pavelky, Otakara Potyky staršího a Otakara Potyky mladšího, Edmunda Sedláka (např. rod Lithops) nebo manželů Tomandlových. Mnozí vystavovatelé se sukulentům věnují několik desítek let, pro některé jsou nejen koníčkem, ale také profesí, případně o exotických rostlinách publikují odborné či populárněvědné články a knihy. Na akci se významně podílí i Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně.
Celkem specializovaní pěstitelé z Moravy, Čech a Slovenska vystaví téměř 500 rostlin. Od miniaturních mexických kaktusů, unikátních afrických a madagaskarských sukulentů, „živých kamenů“, rarit rodů Avonia, Aztekium, Ariocarpus, Pachypodium aj., po bromélie rodu Tillandsia a jiné epifyty. Výstava je tak ojedinělou příležitostí vidět na jednom místě množství rodů a druhů sukulentů z nejrůznějších čeledí a světadílů v kulturním a příjemném prostředí botanické zahrady. Vstupenky umožňují prohlídku všech jejích přístupných skleníků. Děti, studenti a senioři mají slevu na vstupném.
Návštěvníci si kromě sbírkových rostlin prohlédnou také několik desítek velkoformátových fotografií s přírodní tématikou Kouzlo hmyzí říše. Sukulentům budou věnovány také informační panely s dalšími fotografiemi a doprovodnými texty.
Protože jde o výstavu prodejní, mohou si zájemci doplnit svoje sbírky o nové rostliny za příznivé ceny. V nabídce bude široký sortiment semenáčů i dospělých sbírkových rostlin z přebytků pěstitelů, a to včetně mrazuvzdorných sukulentů a rarit jinak nedostupných. Úlohou výstavy je také osvěta – proto nebudou chybět například ukázka odborné literatury. Přítomní pořadatelé (manželé Tomandlovi) poskytnou zájemcům pěstitelské rady a pro skupiny, například školní třídy, a zajistí průvodce výstavou s populárně vědeckým výkladem. Neváhejte a přijeďte navštívit tuto již tradiční akci na sklonku pěstitelské sezóny.
Botanická zahrada je v době konání výstavy přístupná jednak hlavní bránou fakulty z Kotlářské ulice, jednak brankou v dřevěném plotě z Konečného náměstí - přímo od stejnojmenné zastávky tramvají číslo 3, 11 a 12. Z dopravního uzlu na České to tramvají trvá asi tři minuty, pěšky přibližně 15 minut po Veveří ulici. Auto lze zaparkovat například u právnické fakulty MU, potom zbývá dojít pěšky asi pět minut k botanické zahradě.
A. Tomandl