Dělení sukulentů I.
Čeleď tlusticovité = Crassulaceae (lidově tlustice, krasuly, krasulácky) je asi největší sukulentní klasika, se kterou se nejčastěji začíná. Jsou hodně rozšířené, relativně snadno pěstovatelné a koneckonců i množitelné. Navíc jsou často používané pro křížení druhů mezi sebou, někdy lze zkřížit i jedince mezi rody, kdy vznikají nové zajímavé tvary a barvy. Patří sem kolem 1400 botanických druhů v 35 rodech, mezi nejznámější rody patří Crassula, Echeveria, Sedum, Adromischus, Aeonium, Kalanchoe dále pak Cotyledon, Tylecodon, Dudleya, Monanthes a několik dalších menších rodů. Zajímavostí jsou mrazuvzdorné (či mrazuodolné) rody Sempervivum, Jovibarba, Orostachys, Rhodiola a Rosularia.
|
Čeleď kosmatcovité = Aizoaceae, dříve Mesembryanthemaceae (lidově mesemby, živé kameny) je největší ryze sukulentní čeledí s 2500 druhy ve 127 rodech. Je obrovsky tvarově rozmanitá a vedle početných rodů jsou v ní i malorody s pár druhy. Zmíním ty nejpěstovanější – Lithops, Conophytum, Lampranthus, Faucaria, Pleiospilos, Delosperma, Ruschia, Nananthus, Titanopsis a spousty dalších. Pravověrní mesembáři nechť mi tento stručný seznam prominou. |
|
Čeleď Aloaceae, někdy též Asphodelaceae, dříve také Liliaceae (aloe a spol.) je další bohatá skupina nádherných sukulentů, které najdete v každé sukulentní sbírce. Jsou v ní 2 velké rody - Aloe a Haworthia a dále několik menších rodů – Gasteria, Astroloba a Bulbine. Tahle čeleď a její rody zažívají velký celosvětový zájem, vychází hodně literatury i specializovaný anglický časopis. Navíc stále přibývají popisy nových druhů.
|
|
Čeleď klejichovité = Asclepiadaceae (lidově smrdutky, stapélky, asklépky), v nové taxonomii už jako součást čeledi Apocynaceae je nejvíc rozpolcená, ale o to oblíbenější skupina. O co víc jsou obyčejné až nezáživné ve svých tělech, o to atraktivněji a leckdy až fantaskně kvetou. Navíc jejich květy mají jednu specialitu – v naprosté většině výrazně páchnou. Šperkařská propracovanost celků i detailů květů však vše bohatě vynahrazuje. 550 sukulentních druhů je rozděleno do mnoha rodů, uvedu nejpěstovanější – Stapelia, Huernia, Caralluma, Ceropegia, Brachystelma, Hoya, Hoodia, Raphionacme, Fockea, Duvalia a Piaranthus. Specialisté opět prominou nekompletní výčet.
|
|
Čeleď pryšcovité = Euphorbiaceae (euforbky, pryšce) je další zásadní skupina sukulentů s velkou armádou věrných pěstitelů. Je to opět rozsáhlá čeleď, přes 500 druhů v pěti rodech. Je obrovsky tvarově rozmanitá, velkým podílem se na tom přičinil nejpočetnější rod Euphorbia. Ale i další rody – Monadenium, Jatropha, Pedilanthus a Synadenium zrovna jednotvárností neoplývají. Jedna obecná poznámka – všechny pryšce roní bílý latex, což je látka jedovatá a lidské tělo ji prudce nesnáší v jakémkoliv kontaktu. Nejnebezpečnější je kontakt latexu s očima. Přesto jejich magnetismus pro pěstitele je nepřekonatelný.
|
|
Čeleď agávovité = Agavaceae, nyní už opět jako součást jiné čeledi - Asparagaceae, (lidově agávky) je středně početná rozmanitá skupina s asi 350 druhy a jen 8 rody. Vyjmenuji Agave, Yucca, Nolina, Dasylirion a Sansevieria. Patří sem povětšinou střední až velké rostliny, ale najdou se mezi nimi i sympatičtí trpaslíci. Velký boom zažívá celosvětově pěstování a sbírání druhů rodu Sansevieria, kde jsou popisovány nové úžasné druhy z východní Afriky.
|
|
Čeleď tykvovité – Cucurbitaceae (tykve, kukurbity) je poměrně známá mezi pěstiteli i konzumenty. Každý zná okurky, melouny a další jedlé tykve. Jsou však mezi nimi i skvělé sukulenty, dokonce ve velkém počtu. Ke známým rodům patří Kedrostis, Ibervillea, Momordica, Xerosicyos a spousta dalších menších rodů.
|
|
Čeleď šruchovité – Portulacaceae (portulaky, šrůchy) je frekventovaná jak mezi sukulentáři, tak mezi skalničkáři, část druhů je totiž mrazuvzdorná a obstojí celoročně venku. Pěstují se zástupci těchto rodů – Anacampseros, Avonia, Portulaca, Portulacaria, Ceraria, Lewisia, Talinum a Calandrinia.
|
Tak a máme pro dnešek ty složitosti za sebou. Vím, že některá ta jména nejdou ani zapamatovat a některá ani vyslovit, ale ono se to časem poddá. Přece: „Kolik řečí znáš,...“ a latina je taky řeč, jen si vzpomenout, jak to vlastně bylo…? Příště si dáme další náklad čeledí a rodů, tak se těšte. A kdyby se vám náhodou vůbec nedařilo uložit si do hlavy ani jedno jméno čeledi nebo rodu, poradím vám. Když řeknete úplnému laikovi, že pěstujete čeleď Succulentaceae, tak nic nepozná a budete za hvězdu!
Jirka Maule
Foto: J. Skála